• START
  • O mnie
  • Coaching
  • Terapia indywidualna
  • Blog
  • Kontakt
  • START
  • O mnie
  • Coaching
  • Terapia indywidualna
  • Blog
  • Kontakt

9 umiejętności pomagających kontrolować własne emocje

  • coach Lublin, coaching, Jak kontrolować własne emocje, kontrola emocji, Kowal Ewa Coaching

W tym artykule dowiesz się jak kontrolować własne emocje i skorzystasz z ćwiczenia przygotowanego specjalnie dla Ciebie.

jak kontrolować własne emocje

Jak okiełznać swoje emocje?

Trudno Ci zapanować nad uczuciem gniewu i frustracji? A może zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze złością, żeby nikogo nie zranić, ale też zadbać o swoje potrzeby? Co zrobić, żeby poczuć wewnętrzny spokój bez uczucia żalu i zdenerwowania? Jak się opanować, nie dać się ponieść autodestrukcji?
Twoje emocje to nic innego jak sygnały wysyłane z wnętrza Twojego ciała, zawiadamiające o tym, co się dzieje, to reakcja na coś, co ma dla Ciebie znaczenie. Innymi słowy jest to taki proces psychologiczny, który wyraża Twój stosunek do świata i siebie samego. Twoje emocje są niezwykle ważne i dlatego warto abyś poświęcił im chwilę uwagi.

9 umiejętności pomagających kontrolować własne emocje:

(Linehan)

1. Rozpoznawanie swoich emocji – wiedza w jaki sposób rozpoznajesz swoje emocje i jaki mają one wpływ na Twoje życie jest pierwszym krokiem do zapanowania nad własnymi reakcjami emocjonalnymi.

2. Pokonywanie przeszkód na drodze ku zdrowym emocjom – Twoje emocje i zachowania są ściśle powiązane, zatem silniejsze emocje często prowadzą do bardziej wyrazistych postaw. Wiele zachowań jest powtarzanych ze względu na związaną z nimi nagrodę, podobnie Twoje emocje mogą służyć jako nagrody wzmacniające Twoje zachowanie. Pamiętaj jednak, że emocje mogą także wzmacniać zachowania autodestrukcyjne.

3. Zmniejszenie fizycznej podatności na emocje przytłaczające – problemy zdrowotne również kształtują Twoje samopoczucie. Spożywane przez Ciebie jedzenie bezpośrednio wpływa na to, jak się czujesz zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Wszystko, co spożywasz i robisz ze swoim ciałem wpływa na Twoje samopoczucie.

4. Ograniczenie myśli wyzwalających emocjonalny ból i cierpienie – każdy od czasu do czasu doświadcza myśli wyzwalających, cała sztuka polega jednak na tym aby sobie z nimi radzić. Niektóre myśli to nic innego jak zakotwiczone w Twojej głowie krytyczne stwierdzenia, które usłyszałeś będąc dzieckiem a niektóre to po prostu samokrytyczne stwierdzenia, których używasz aby siebie obrazić i utrudnić sobie życie.

5. Zwiększanie pozytywnych emocji – jednym ze skutecznych sposobów skupiania się na przyjemnych emocjach jest stworzenie ich dla siebie samych. Aby zacząć budować dla siebie bardziej zrównoważone i zdrowsze życie, poświęć każdego dnia trochę czasu na stworzenie dla siebie przyjemnego doświadczenia, zasługujesz na to.

6. Bycie uważnym w zakresie swoich emocji bez ich osądzania – ta technika zaczyna się od uważnej świadomości oddychania. Oddychając wolno i miarowo, zwróć uwagę na to, w której części ciała odczuwasz emocje. Zwróć uwagę na fizyczne doznania powiązane z emocją. Stań się świadom siły uczucia i postaraj się nazwać emocję. Najważniejsze to zauważyć osąd, umieścić go w chmurze a następnie pozwolić mu oddalić się od siebie.

7. Ekspozycja na emocje – staw czoło emocjom zamiast ich unikać. Ekspozycja na emocje pomaga w akceptacji uczuć i zmniejsza związany z nimi lęk.

8. Postępowanie wbrew swoim emocjonalnym impulsom – masz pełne prawo czuć się tak jak się właśnie czujesz. Nawet jeśli odczuwane emocje sprawiają Ci ból. Problem tkwi jednak nie w tym, co czujesz tylko jak pod wpływem emocji działasz, gdyż działanie pod wpływem emocji ma bardzo często destrukcyjne skutki. Właśnie w takich momentach przydatne jest przeciwne działanie. Zamiast nasilać swoje emocje, przeciwne działanie pomaga Ci je regulować i zmieniać. Nie chodzi tu o zaprzeczenie emocji lub udawanie, że nie zaistniała lecz o regulację emocji. Przyznajesz się do odczuwania danej emocji jednak używasz przeciwnego zachowania, aby ją zredukować bądź zainicjować powstanie nowej emocji.

9. Rozwiązywanie problemów – regulowanie emocji powinno zacząć się jeszcze przed zaistnieniem przytłaczających uczuć. Chodzi o to, abyś skupił się na wydarzeniu wyzwalającym emocję i odkrył nowe, bardziej skuteczne sposoby reagowania.

Chcesz porozmawiać na ten temat?

Jeśli potrzebujesz przeprowadzenia Cię przez wszystkie wyżej wymienione etapy, bądź masz trudność z opanowaniem kolejnej umiejętności – zapraszam do kontaktu.

Abyś mógł lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje zachęcam Cię do wypełnienia Arkuszu służącego rozpoznawaniu emocji.

Źródło- podręcznik „Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT)” Matthew McKay, Jeffrey C. Wood

*

Rozwój osobisty

Previous thumb

Techniki motywacji warsztaty Lublin

Next thumb
Scroll
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 Ewa Kowal. Coaching Lublin – KuzniaKowal.pl / Facebook / Instagram

Polityka Prywatności | Realizacja: Worfordis

Ulepszamy Politykę prywatności

Aktualizujemy Politykę prywatności, by nasi użytkownicy mogli łatwiej zrozumieć, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy. Ulepszamy także Ustawienia prywatności, które służą do ochrony danych i prywatności użytkowników.

Nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak użytkownicy mogą aktualizować, eksportować i usuwać dane oraz zarządzać nimi.

Wprowadzamy te zmiany w związku z wejściem w życie Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) w Unii Europejskiej. Ma ono ujednolicić przepisy dotyczące ochrony prywatności w UE i precyzuje zasady jasnego opisywania warunków przetwarzania danych przez firmy. Zmieniamy więc odpowiednio naszą Politykę prywatności.

Więcej informacji odnośnie Polityki Prywatności (RODO).